EN DE AR
+90 212 520 20 40

Müzede Staj

FATİH SULTAN MEHMET VAKIF ÜNİVERSİTESİ BİLİM TARİHİ BÖLÜMÜ ÖĞRENCİLERİNİN İSTANBUL İSLAM BİLİM VE TEKNOLOJİ TARİHİ MÜZESİNDE STAJ YAPMASI PROJESİ

TANIM

Büyük bilim tarihçisi saygıdeğer Prof. Dr. Fuat Sezgin’in öncülüğünde kurulan İstanbul İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi’nde İslam medeniyetinde zirveye ulaşmış birçok bilimsel gelişmenin yazma eserlerdeki tariflerinden üretilmiş modelleri sergilenmektedir. Bu objeler, müze ziyaretçilerine İslam bilim ve teknoloji tarihinin Batı merkezli bilim tarihi anlayışı tarafından görmezden gelinen altın dönemini göstermektedir. Fakat son derece teknik olan söz konusu eserlerin hakkıyla doğru bilinmesi gerekmektedir. Bu nedenle müzedeki eserlerin ziyaretçilere daha doğru ve daha iyi anlatılması amacıyla Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Bilim Tarihi Bölümü öğrencilerinin müzede staj mahiyetinde görev alması eğitimleriyle uygunluk arz ettiği için bu proje geliştirilmiştir.

STAJ PROJESİNİN PAYDAŞLARI

İstanbul İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Bilim Tarihi Bölümü

Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı

Bu projede kurumlar arasındaki gerekli koordinasyon ve öğrencilerin staj yapacağı günler FSMVÜ Bilim Tarihi Bölümü öğrenci temsilcisi tarafından yürütülür.

PROJENİN AMACI


1- FSMVÜ Bilim Tarihi Bölümü öğrencilerinin İstanbul İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi ile etkileşimini artırarak bilim tarihi derslerinde edindikleri teorik bilgilerini müzedeki eserler üzerinde pratik olarak geliştirmelerini sağlamak,

2- FSMVÜ Bilim Tarihi Bölümü öğrencilerinin İslam bilim ve teknoloji tarihinin önemli örneklerini yakından tanımalarının yanı sıra, edindikleri bilgileri başkalarına aktif olarak aktarabilecekleri bir ortam oluşturarak bu sayede bilim tarihi sahasında eğitimci olarak hayata adım atmalarına katkı sağlamak,  

3- İslam bilim tarihi sahasında edinilen teorik ve pratik bilgilerin bütünleştirilmesi sonucu, 12 ayrı bölüm halinde 700’den fazla objenin sergilendiği İstanbul İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi’nin ziyaretçiler tarafından daha iyi anlaşılmasını sağlamak,

4- FSMVÜ Bilim Tarihi Bölümü öğrencilerinin Avrupa ve İslam ülkeleri başta olmak üzere dünyanın her yerinden önemli sayıda yabancı ziyaretçiyi ağırlayan müzede yabancı ziyaretçilerle etkileşim içinde olarak İngilizce ve Arapça konuşma kabiliyetlerini geliştirmek.

PROJENİN UYGULANIŞ ŞEKLİ

1- Projeye katılan FSMVÜ Bilim Tarihi Bölümü öğrencileri 3’erli gruplar halinde İstanbul İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi’nde görev alır. Her öğrenci grubu, toplam sayısı 12 olan müze bölümlerini kendi aralarında paylaşır ve öğrenciler dönüşümlü olarak müzenin her bölümünde görev alır. Gruplar, üç hafta boyunca haftada 2 gün 12.00-17.00 saatleri arasında toplam 30 saat görev yaparak staj programını tamamlar.

2- Müzede aynı hafta içinde 3 farklı grup görev alır. Böylece İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi’nde haftanın 6 günü rehberlik hizmeti verilmiş olur.

3- Proje kapsamında müzede görev yapacak FSMVÜ Bilim Tarihi Bölümü öğrencileri müze ziyaretçileri tarafından tanınabilmeleri için yakalarına isimlik takar.

4- Vakıf tarafından bastırılan ve Prof. Dr. Fuat Sezgin’i, Müze’yi, Bilim Tarihi Bölümü’nü ve Vakıf faaliyetlerini tanıtan kitapçık ziyaretçilere ücretsiz olarak verilir.

5- Staj programını tamamlayan öğrencilere İBTTM idaresi, FSMVÜ Bilim Tarihi Bölümü başkanlığı ve Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı yönetim kurulu başkanlığınca müştereken imzalanmış staj belgesi verilir.

 

 

 

EN DE AR