Sezgin Kardeşlerin Büyük Hizmeti
11 Temmuz 2017 Salı

Sezgin Kardeşlerin Büyük Hizmeti
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google plus'da paylaş Yazdır
 

Sezgin Kardeşlerin Büyük Hizmeti!

 

‘‘Hunke’’ Tercümesinin ve Müterciminin Bilinmeyen Hüzünlü Hikâyesi…

 

İslâm bilim tarihi ile ilgili kitaplar ciddi bir merak konusudur. Bu sahada yazılan kitapları heyecanla beklerim. Şimdi BBC yapımı belgesel kitap olan Ehsan Masood’un İslâm ve Bilim kitabını inceliyorum. Rahmetli Şaban Döğen de bu konu ile ilgili çok çabalamıştı. Cenab-ı Allah sa’yini meşkur kılsın. Seyyid Hüseyin Nasr İslâmi ilimlerin intibahına hususi bir önem verdiği için gayretlerinin meyvesi olan meşhur İslâm ve İlim başlıklı hacimli çalışmasını biliriz. Bugün için bilimler tarihi istenilen seviyeye gelmese de çok şükür geçmiş devrin karanlığını atlatmış bulunuyor.

 

Bütün dünyada İslam’ın gerileme ile psikolojik bağının kurulduğu, bilim ile aynı cümlede kullanılmaktan dahi imtina edildiği buhran zamanlarında yılmadan çalışan bir Fuat Sezgin’imizin olması bugün ve yarına emin olarak bakmamızı sağlıyor. Tabii Müslümanların özgüvenlerinin yerine gelmesi  belki bir asırlık bir süreç. Bu süre zarfında yapılan bütün çabaları hayırla yâd ediyoruz. Fakat biri var ki yarım asra yakın istifade ettiğimiz halde hikâyesini yeni öğreniyoruz.

 

Avrupa’nın  Üzerine Doğan İslam Güneşi

 

Goethe’nin haleflerinden Sigrid Hunke bu kitabı 1960’ta kaleme almış. Almanya’nın yabancısı olamayacağı fikirlerdir kitaptakiler. Arapça’ya, Fransızca’ya hatta Japonca’ya tercüme edilmiş. Hunke namuslu, adil bir şarkiyatçı. Ahmet Kabaklı’nın deyişiyle “Ömrünü İslam medeniyetinin araştırmalarına veren Sigrid Hunke de,  işte Batı insanlığının yüzünü ağartan bu soy hakikat habercilerinden biridir.” M. Serhan Tayşi Hocamız da hatıralarında bu kitabı okunası beş eser arasında zikreder. Kitabı ilk gördüğümde heyecanlanarak araştırmaya koyulmuştum. Aklım mütercime takılmıştı: Servet Sezgin. Kimdi bu Sezgin? Çağrışımlar vardı, kim olabilirdi? Ne yazık ki ‘‘google’’ bir çok hususta olduğu gibi tek kelime söyleyemedi.

 

Fuat Sezgin’in Hatıraları

 

Artık benim için mantıki tek seçenek kalmıştı. Bu zat Fuat Sezgin Hoca’nın akrabası olmalıydı.  Şükür ki Fuat Sezgin Hoca ile ilgili geç de kalınsa iki tane söyleşi-hatırat art arda yayınlandı. İrfan Yılmaz’ın “Yitik Hazinenin Kaşifi Fuat Sezgin” kitabı daha çok İslâm bilim tarihinden mühim örnekleri hocanın hayat serüveni de katılarak sunuyordu. Sefer Turan’ın “Bilimler Tarihçisi Fuat Sezgin” kitabı söyleşiydi ve büyük kısmı hatıraydı. Keyifle okudum. Kimi zaman coştum, çok vakitler doldum. Yerimde duramadım, uyumak istemedim. Bu nasıl azimdi böyle; günde 17 saat çalışan, 27 dil öğrenen, 1200 eseri editöryal ve telif olarak yayınlayan inanılası güç bir alim. Matematiksel ifadeler bir tarafa İstanbul’daki İslam Bilim ve Teknoloji müzesi bile, tek başına onun eserinin büyüklüğünü kanıtlar mahiyetteydi.

 

Ağabey Servet Sezgin, iki mağdur ve azim abidesi kardeş

 

27 Mayıs’ın paletleri geçer mazlumların üzerinden. En çok da ülkesinde hizmet edenler cezalandırılır. Fuat Sezgin Hoca 147’liklere dahil edilip üniversiteden atılır. Aklı başında beyinlere ‘‘ya düşünme yahut göç et’’ diyen zavallı memleket. Hocanın Almanya’ya göç etmesiyle sayısız hizmetlere kapı açılır. “Şer görünendeki hayır” suretini gösterir tekrar. Kendisiyle tanışarak Müslüman olan ve şarkiyat tedrisine yönelen vefakar eşi Dr. Ursula Hanım başka bir lütuftur.

 

O sırada Demokrat Parti milletvekili olan ağabey Servet Sezgin, Yassıada zulmünün Kayseri yolcularındandır. Celal Bayar’la birlikte Kayseri Cezaevine gönderilir. Dr. Ursula Hanım bu zor günlerde Fuat Hoca’ya hep destek olmuştur. Hatta o tarihlerde yeni basılmış olan “Allahs Sonne über dem Abendland-Unser Arabichen Erbe’ isimli kitabı, cevval davranarak, hapishanedeki  ağabeye gönderme teklifinde bulunur. Kardeşini aratmayan bir dehaya sahip olan Servet Bey bir yılda bu kitabı tercüme edecek kadar Almanca öğrenmiştir. Kitap esasında zorlu bir kitaptır fakat bitirir. ‘‘Avrupa’nın Üzerine Doğan İslam Güneşi’’ adıyla çevrilen kitap, o yılların dava neşriyatı yapan Bedir Yayınevi’nce basılır. Bugüne dek çok defalar basılmıştır. Bugün hâlâ kardeş Fuat Sezgin’in mükemmel kitapları istisna tutulursa geniş bibliyografyasıyla eşsiz bir kitaptır. Kitap ardından Hayreddin Örs’ün eksik tercümesiyle popüler yayın yapan Altın Kitaplar’dan çıkmıştır. Ayrıca ülkemizde oryantalizm elçiliği yapan Kaynak Yayınları (Kaynak Kitaplığı değil) tarafından birçok müdahale ile tekrar hazırlanmıştır. Bedir baskısını bulabilirsiniz, kütüphanede hatırası olan kitaplardan olacaktır muhakkak. Mütercim Ağabey Sezgin’e de Fatiha’lar göndermeyi ihmal etmeyin.

 

Kaynak:

 

Sedat Albayrak

HaberKültür.Net

 

EN DE AR