"2019 PROF. DR. FUAT SEZGİN YILI" DİGİTAL GÖSTERİM MERKEZİ BUGÜN AÇILIYOR.
1 Ağustos 2019 Perşembe

Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google plus'da paylaş Yazdır
 

  "2019 PROF. DR. FUAT SEZGİN YILI"

 DİJİTAL GÖSTERİM MERKEZİ BASIN DAVETİ

 CUMHURBAŞKANLIĞI İLETİŞİM BAŞKANLIĞI TARAFINDAN KAMUOYUNA YAPILAN BİLDİRİM METNİDİR.

 İslam bilim tarihi araştırmalarına ömrünü adayan ve bu alanda dünyanın en büyük otoritesi kabul edilen Prof. Dr. Fuat Sezgin’in çalışmalarını ve hayatını doğrudan halkımıza anlatmak amacıyla İletişim Başkanlığı tarafından Taksim Meydanı’nda kurulan Dijital Gösterim Merkezi’nin açılışı yarın (1 Ağustos) saat 12.00’da yapılacaktır.

 İslam medeniyetinin daha iyi anlaşılmasını sağlamak ve onu yeni nesillere en doğru şekilde aktarmak amacı ile bu yola ömrünü adamış, bu alanda dünyanın en büyük otoritesi kabul edilen Prof. Dr. Fuat Sezgin’i rahmetle yâd ediyoruz.

 İslam bilimlerinin gerçek tarihini, dünya bilim tarihine katkısını ve etkisini bugün Prof. Dr. Fuat Sezgin sayesinde yeniden keşfediyoruz.

 Bu önemli bilim adamımız için, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla 2019 Prof. Fuat Sezgin yılı olarak ilan edildi. Yurt içinde ve yurt dışında bu amaçla çok sayıda etkinlik düzenlenmektedir.

 Bu kapsamda Türkiye Cumhuriyeti İletişim Başkanlığı, Prof. Dr. Fuat Sezgin’in bilimsel çalışmalarını ve hayatını doğrudan halkımıza anlatmak amacıyla Taksim Meydanı’nda bir Dijital Gösterim Merkezi kurdu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı’nın katkı sunduğu merkez, 1 Ağustos-9 Ağustos 2019 tarihleri arasında Taksim Meydanı’nda ziyarete açık tutulacaktır.

 600 metrekare kapalı alanı olan bu merkezde, 4 ayrı bölüm içinde İslam bilim adamlarının bulduğu cihazlar ve teknikler; videolar, dijital hologramlar ve üç boyutlu görseller eşliğinde tanıtılacaktır.

 İbn-i Sina, Ceziri, Farabi, Biruni gibi bilim tarihini etkileyen isimlerden örnekler ve İslam bilim tarihine kendini adamış olan Prof. Dr. Fuat Sezgin’i anlatan videolar da burada gösterilecektir.

 1 Ağustos Perşembe gününden itibaren Dijital Gösterim Merkezi´ni ziyaret etmenizden memnuniyet duyarız.

 1 Ağustos Saat 12.00 de yapılacak açılışa, Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Sayın Bilal Erdoğan da katılacaktır.

 

 TARİH: 1 AĞUSTOS - 9 AĞUSTOS 2019

 SAAT: 11.00 - 23.00 ARASI

 YER: TAKSİM MEYDANI

 

EN DE AR