Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı Kapanış Töreni Cumhurbaşkanımızın Teşrifleriyle Gerçekleştirildi
25 Aralık 2019 Çarşamba

Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı Kapanış Töreni Cumhurbaşkanımızın Teşrifleriyle Gerçekleştirildi
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google plus'da paylaş Yazdır
 

 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı Kapanış Töreni Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla İstanbul Havalimanı´nda yapıldı. 

Törenin açılış konuşmaları Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı Başkanı Mecit Çetinkaya ve Vakfın Mütevelli Heyet Üyesi Bilal Erdoğan tarafından yapıldı. Törende, Rektörümüz Prof. Dr. Ersan Aslan, Prof. Dr. Fuat Sezgin’i ve İslam bilim tarihine katkılarını anmak, İslam Medeniyetinin Dünya Medeniyetine muazzam katkılarını kendi insanımıza anlatmak, geçmişten günümüze Medeniyetimizin her safhasında var olduğumuzu ve gelecekte de var olacağımızı hatırlatmak, gençlerimizi, başarabileceklerine, inandırmak amacıyla 358 üniversite, kurum ve kuruluş ile iş birliği protokolü imzalandığını söyledi.

 Yıl boyunca, 801 faaliyetin gerçekleştirildiğini ve bazı etkinliklerin her yıl devam edeceğini söyleyen Rektörümüz, “Prof. Dr. Fuat Sezgin İsminin Verilmesi, Prof. Dr. Fuat Sezgin ile İlgili Panel, Konferans, Seminer ve Sempozyum Düzenlenmesi, Prof. Dr. Fuat Sezgin ile İlgili Merkez Kurulması, Prof. Dr. Fuat Sezgin ile İlgili Sergi Düzenleme ve Müze Gezisi ile Diğer Etkinlikler (Yarışma, Kısa Film, Kitapçık Basılması, Dergilerde Özel Sayı Çıkarmak vs.) gibi konu başlıklarında 801 faaliyet gerçekleştirildi. Etkinlikler ülkemizle sınırlı kalmadı, gönül coğrafyamıza da yayıldı. 16 Ülkede, 30 şehirde etkinlikler yapıldı. Bazı etkinlikler, yıl ile sınırlı kalmayacak, her yıl devam edecek türden etkinlikler. Bunlar: TÜBİTAK Prof. Dr. Fuat Sezgin Özel Ödülü, TÜBA Prof. Dr. Fuat Sezgin Ödülleri, YTB Bursları, Araştırma Merkezlerinin Faaliyetleri ve Sempozyumlar” diye konuştu.

Rektörümüz, “Ulaştığımız herkese, İslam Medeniyetinin dünya medeniyetine muazzam katkılarını anlattık, geçmişten günümüze Medeniyetimizin her safhasında var olduğumuzu ve gelecekte de var olacağımızı hatırlattık, en önemlisi, gençlerimizi başarabileceklerine inandırdık” dedi.

Törende konuşmalarını gerçekleştiren Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan,  sergide adına özel bir bölümün yer aldığı, İslam bilim ve teknoloji tarihine yaptığı katkıların daima şükranla hatırlanacağını söylediği Prof. Dr. Fuat Sezgin´i rahmetle yâd eden Erdoğan, "Burada yer alan ve her biri bilim tarihinde önemli yere sahip özel bölümler, medeniyetimizin altın sayfalarını teşkil ediyor. Maziden atiye bir köprü kuran bu muhteşem birikimin yeni nesillere tanıtılması için çaba harcayan herkese şükranlarımı sunuyorum" dedi.

“İSLAM MEDENİYETİ İLİM VE İRFAN MEDENİYETİDİR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İslam medeniyetinin bir ilim ve irfan medeniyeti olduğunu belirterek, "İlk emri ´oku´ olan, Peygamberi beşikten mezara kadar ilim öğrenmeyi tavsiye eden bir medeniyetin bilgiye, araştırmaya, kitaba, kütüphaneye önem vermesi kadar tabii bir durum yoktur. Kâğıdı Çinliler bulmuş olsa da onu hakkıyla kullanan ve daha sonra Batı´ya ulaştıran bizim ecdadımızdır. Açılışını yaptığımız sergi, medeniyetler tarihini yazanların düştükleri temel bir hatanın ortaya konması bakımından da çok önemlidir" ifadelerini kullandı.

 Bilim tarihinin bugünkü kaynaklarının, büyük ölçüde Avrupa referanslı, istisnaları dışında oryantalist bakış açısının ürünü olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa´yı bilimsel gelişmenin merkezine alan, bilimler tarihini neredeyse 500 yıl öncesinin icat ve keşifleriyle başlatan bu oryantalist bakış açısının hem eksik hem de yanıltıcı olduğunu dile getirdi.

Avrupalı bilim insanları bu birikimle tanışmamışken, İslam şehirlerinin çoğunda çok kıymetli eserlerden oluşan kütüphanelerin bulunduğunu anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu kütüphanelerin, hem İslami ilimlerde hem de pozitif bilimlerde binlerce âlim yetiştirdiğini aktardı.

“İLİM ÇOK EMEK, SABIR VE AZİM İSTER”

İslam mütefekkirleri ve bilginlerinin, 8. yüzyıldan itibaren bilimsel düşünceye kaynaklık edecek çok yönlü araştırmalar yaptığını, başarılı sonuçlara ulaştığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bilimi dünü ve bugünüyle yalnızca Batı´ya hasretmek ve Müslüman âlimleri yok saymak, şayet kasıtlı değilse ancak cehaletle izah edilebilir" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Medeniyetler tarihini İslam medeniyetini görmezden gelerek yazmak mümkün değildir. Türkiye olarak işte bu bilinçle bilim ve teknoloji sahasında bugün ulusal ve uluslararası seviyede büyük atılımlar gerçekleştirmenin gayreti içindeyiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sergilenen medeni mirası paha biçilmez değerde görmekle kalmadıklarını daha da zenginleştirilerek geleceğe taşınması gereken bir emanet kabul ettiklerini belirtti.

 

Bugün insanlığın bilim ve teknolojide vardığı noktanın, hayranlık uyandırıcı olduğunu aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: "Tabii ilim çok emek, sabır ve azim ister. Mesela Biruni, boylam derecelerini ölçmek için Gazne´den Bağdat´a iki sene yürüyüş yapmıştır. Fuat Sezgin hocamız, günün 17 saatini çalışarak geçiren ve daha fazla çalışamadığı için hayıflanan bir ilim adamıydı. İslam, bilim ve teknoloji alanındaki çalışmalarıyla bu zenginliğin yeniden keşfedilmesini sağlayan Fuat Sezgin hocamız bize neyi kaybettiğimizi hatırlatmıştır. Kendisi ´Türkiye´de bir uyanma başladı´ derken, sahip olduğu büyük birikime bakarak konuşuyordu. Ülkemizin, Fuat Sezgin hoca gibi bir deryayı çok geç keşfetmiş olması en büyük kaybıdır, kaybımız olmuştur. Hocamızın ´İslam medeniyetinin büyüklüğünü, kendi insanımıza anlatmak, Batılılara anlatmaktan zordu´ tespiti acı bir gerçeği ifade ediyor.”n hoca gibi bir deryayı çok geç keşfetmiş olması en büyük kaybıdır, kaybımız olmuştur. Hocamızın ´İslam medeniyetinin büyüklüğünü, kendi insanımıza anlatmak, Batılılara anlatmaktan zordu´ tespiti acı bir gerçeği ifade ediyor.”

 

EN DE AR